Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό, μόλις ξεπεραστούν οι "παιδικές ασθένειες", θα έχουμε το επιθυμητό επίπεδο απόκλισης ±1 ενεργειακή κλάση.

Έχω όμως και μια ακόμα πρόταση να κάνω.
Στον κατάλογο των διαφημιζόμενων μηχανικών, καλό είναι να αναφέρονται μόνο οι ενεργειακοί επιθεωρητές.
Μ' αυτόν τον τρόπο και οι πελάτες μας, ιδιοκτήτες ακινήτων που αναζητούν επιθεωρητή θα εξυπηρετούνται καλύτερα, και σε μας τους ενεργειακούς επιθεωρητές δίνεται μεγαλύτερο κίνητρο για να διαφημιστούμε.

Το πρώτο πιστεύω είναι προφανές. Τι να τον κάνω εγώ ο ιδιώτης τον μηχανικό που δεν είναι ενεργειακός επιθεωρητής όταν τέτοιον αναζητώ για να κάνω τη δουλειά μου.

Το δεύτερο ίσως να μην σας είναι τόσο προφανές.
Αλλά εγώ που είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, δεν επιθυμώ να χάνομαι μεταξύ ασχέτων με την ενεργειακή επιθεώρηση συναδέλφων μηχανικών. Ούτε θέλω να δίνω ποσοστά από την ήδη μειωμένη αμοιβή μου στον συνάδελφο για τη σύσταση που μου έκανε, επειδή εκείνον τηλεφώνησε ο ιδιώτης βλέποντας τα στοιχεία του στην εφαρμογή σας.
Θεωρώ ότι η εφαρμογή είναι εξειδικευμένη στο θέμα του ΚΕΝΑΚ και έτσι πρέπει να μείνει.
Τα περί Ν.4014/11 καλά και χρήσιμα, αλλά καλύτερα σ' άλλη ανεξάρτητη εφαρμογή.